9 czerwca 2019

Jak wyróżnić bloga na tle innych?

Hej,
nie każdy wie bądź zdaje sobie sprawę z faktu, że blogowanie jest to nie tylko fanaberia na zabicie wolnego czasu, lecz dla wielu osób jest to pasja, której poświęcają całe serce a nawet praca, w którą autor bloga wkłada nie tylko mnóstwo sił, energii, ale i pieniędzy. Jednak co zrobić, aby Twój blog wyróżniał się na tle innych? Zapraszam na post.


Swoją przygodę z blogowaniem rozpoczęłam kilka lat temu. Prowadziłam kilka blogów, ale największą satysfakcję mam z prowadzenia bloga Kwadrans dla Ciebie. Właśnie na tworzeniu tego bloga nauczyłam się najwięcej. Mimo to nie siadam na laurach i nieustannie staram się rozwijać. W dzisiejszym poście chciałabym podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Oczywiście nie jestem specjalistą w tym temacie. Dzielę się z wami wyłącznie moim doświadczeniem, jakie nabyłam przez prowadzenie oraz ciągły rozwój mojego bloga.


Myślę, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie są związane z prowadzeniem bloga jest zamieszczanie ciekawych oraz unikatowych treści. Każdy autor bloga dba o to, aby przyciągnąć do niego jak najwięcej czytelników. Jednakże nie samo zainteresowanie czytelnika blogiem jest ważne, lecz zatrzymanie go na dłużej. Nic tak nie przyciąga potencjalnego czytelnika jak unikatowa oraz ciekawa treść postów. W internecie jest mnóstwo informacji na każdy temat. Dobrze by było, aby treść zamieszczona na blogu czymś się wyróżniała np. sposobem pisania czy też tematyką bloga. Trzeba pamiętać, że pod żadnym pretekstem nie wolno kopiować tekstów innych autorów. Łamiemy tym samym prawo, gdyż kradniemy czyjąś własność. To jest czyn zabroniony!!!
Ważna jest również systematyczność zamieszczanych wpisów na blogu. Początkowo pisałam kiedy tylko chciałam. Czasem wychodziło kilka wpisów na tydzień, a innym razem raz na miesiąc, bo nie miałam na to czasu. Teraz powiedzmy, że w miarę możliwości podchodzę do tego "profesjonalnie" i staram publikować wpisy co 3 dni. Może to dużo, może to mało, ale dzięki temu staram się być systematyczna i wyrabiać się ze wszystkich obowiązków. Oprócz blogowania, tak jak większość blogerów, mam też inne zobowiązania.  
Moim zdaniem, jeśli piszemy sercem i wkładamy w to całą energię, to wcześniej czy później opłaci się to nam, a nasz blog zostanie doceniony.


Gdy zaczynałam swoją przygodę z blogowaniem to nie miałam dobrego sprzętu do robienia zdjęć i nie było mnie na taki stać. Pierwsze zdjęcia, jakie zamieszczałam na blogu robiłam telefonem bądź aparatem cyfrowym starego typu, którym uchwyć ostrość było tożsame z cudem. Po 1,5 roku odkładania pieniążków udało mi się kupić porządniejszy aparat, który nie kosztował miliony monet, a mimo to nie ustępuje jakości znacznie droższym sprzętom. Od momentu wstawiania lepszych zdjęć dostałam naprawdę wiele miłych komentarzy i wiadomości na ten temat od czytelników bloga. A także udało mi się nawiązać kilka ciekawych współprac. Jakość to podstawa.


Czytając różne artykuły na temat blogowania często pojawiało się stwierdzenie, że własna domena bloga świadczy o tym, że jest on prowadzony profesjonalnie. Pewnego dnia pomyślałam sobie, że może warto byłoby zainwestować i wykupić własną domenę. I tak też zrobiłam. Od dwóch lat blog Kwadrans dla Ciebie ma własną domenę: www.kwadransdlaciebie.pl . Własna domena stanowi największą wartość bloga. Mianowicie, będąc jej właścicielem możemy robić z nią co chcemy na przykład sprzedać swój blog i mieć z tego zysk. Do domeny przypisana jest popularność bloga, a także wysoka pozycja w wyszukiwarkach. 
Natomiast własny hosting umożliwia zmiany systemu na jakim jest postawiony blog. Oznacza to, że w każdej chwili można zainstalować dodatkowe wtyczki i szablony. Również właściciel hostingu może decydować, gdzie chce umieścić reklamy na blogu. 


Przyznam się wam szczerze, że sprawy techniczne związane z blogiem, czyli pozycjonowanie strony, SEO, HTML do tej pory stanowią dla mnie czarną magią.  Mimo to staram się choć troszkę poszerzać swoją wiedzę na ten temat. 
Czym w ogóle jest pozycjonowanie strony? Jest to szereg różnych czynności, jakie są przeprowadzane dla określonej strony bądź bloga. Ich celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników wyszukiwania pod danymi frazami. W takiej sytuacji najlepsze wyniki oznaczają tym samym jak najwyższą pozycję. Mówiąc potocznie chodzi głównie o to, aby nasz blog pojawiał się na najwyższych miejscach w wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie bloga jest ważne dla każdego blogera, który  chciałby zarabiać na swoim blogu.
Nie jestem specjalistą w tym temacie, więc nie dam wam złotych rad dotyczących jak najlepszego pozycjonowania bloga. Jednakże zwracam wam na to uwagę, ponieważ kwestia dotycząca pozycjonowania stron, w tym także bloga jest bardzo ważna. Warto jest zatem  rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę w tym temacie bądź też oddać ją w ręce profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Przykładowo firmy Afterweb.


Według mnie punkt "kontakt z czytelnikami", po punkcie pierwszym, czyli zamieszczaniu ciekawych/unikatowych treści na blogu, stanowi kluczowy aspekt blogowania. Tak naprawdę bloger nie istnieje bez czytelnika, gdyż to właśnie dla niego tworzymy bloga. Wobec tego powinniśmy dbać o nich poprzez odpisywanie na komentarze czy też nawiązywanie z nimi relacji na social mediach. I tu powinnam sama siebie skarcić. Staram się nawiązywać relacje  z moimi czytelnikami, ale jeśli chodzi o odpisywanie komentarzy na blogu czy Instagramie to mam takie zaległości, że głowa mała... Mam nadzieję, że z czasem uda mi się na wszystko odpisać i nie dopuścić do takiej sytuacji, jak teraz, gdzie zaniedbałam moich czytelników. Z góry wszystkich przepraszam...

Większość blogerów, w tym ja dochodzi do wszystkiego sama. Sama również jest dla siebie pisarzem, redaktorem, fotografem itd. Nie tylko pisze sama teksty, obrabia zdjęcia, dba o szczegóły techniczne związane z blogiem, a także dba o relacje z czytelnikami. Blogowanie naprawdę zabiera wiele godzin pracy, energii oraz środków finansowych. Na studiach zawsze nam powtarzali, że jeśli chce się coś osiągnąć najpierw trzeba zainwestować. Mimo tego całego ogromu pracy blogowanie jest ogromną pasją, w którą wielu blogerów (ja również) wkłada w nią całe serce. Daje ona tak wiele radości i satysfakcji. 
Blog, który stworzyliśmy jest  naszym małym miejscem, do którego chcemy i kochamy wracać. 

A dla ciebie czym jest blogowanie?

Buziaki - Madzia


30 komentarze

 1. Bardzo przydatne i wartościowe punkty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W prowadzeniu swojego bloga duży nacisk kładę na estetykę, jakość i szczerość tekstów :) Poprzez blogowanie poznałam wiele fantastycznych osób do których chętnie zaglądam, jak i spotykam się "w realu" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dzięki blogowaniu poznałam wiele ciekawych osób. Staram się mieć z nimi kontakt w internecie, ale mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je poznać "w realu".

   Usuń
 3. Ale się zgrałyśmy! :) Własnie napisalam u siebie podobny wpis na temat blogowania. Dla mnie to pasja, odskocznia od codzienności, wiele mozliwosci samorozwoju - a czasami również dodatkowy zarobek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko będę miała chwilę to z przyjemnością zajrzę i przeczytam Twój wpis, bo jestem ciekawa Twoich spostrzeżeń. Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Dla mnie blogowanie to czysta radość, pasja... Kocham pisać i czasem wywierać na czytelnikach zaciekawienie. Ludzie otwierają oczy i usta ze zdziwieniem, że są takie tematy o których nawet nie słyszeli. Świat stoi dla nas otworem, wystarczy patrzeć szerzej wokół siebie. Blog to także moja praca, i czas w niego włożony. Czasami główkuję po kilka dni, godzin jaki temat poruszyć by zaciekawił osobę po drugiej stronie komputera. Czasami też przychodzi faza w której brak nam weny, zwłaszcza teraz gdy na zewnątrz jest prawie 30+ C. Ale Kochamy pisać, prawda Madziu? ♥ Ściskam Cię mocno i śle buziaczki. Ps. Piękne zdjęcie profilowe. Jak z Krainy Czarów ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Popieram, blogowanie to jest jakby praca na cały etat🙂

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wartosciowe porady, ja staram sie jak moge, choc latwo nie jest ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Punkty proste, ale to właśnie na nich opiera się cała zabawa z blogowaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama zabawa może i fajna ale i czasochłonna :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja bloguje dla siebie i traktuje jak hobby

  OdpowiedzUsuń
 10. Uważam że najważniejsze to dobre treści, to zawsze obroni się samo 😁

  OdpowiedzUsuń
 11. Blogowanie z prawdziwego zdarzenia to praca na co najmniej pół etatu! Bardzo chciałabym mieć ten czas, jednak niestety. Ostatnio odpuściłam mocniejsze promowanie bloga, skupiam się na treściach i robię swoje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydatne wskazówki dla początkujących, jak i osób mnie biegłych w social mediach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W sumie to zawarłaś wszystkie wskazówki co do prowadzenia bloga. Skorzystają na nich nie tylko Ci początkujący blogerzy, ale tacy co są w tym świecie już kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 14. O matko!
  Naprawdę wartościowy wpis!
  Też SEO dla mnie jest czarna magią, ale w końcu nauczę się tego.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wg mnie warto jeszcze wspomnieć o ogólnym wyglądzie bloga - tzw interfejsie. Żeby był przyjazny i responsywny (w dobie smart fonów to bardzo ważne!)

  OdpowiedzUsuń
 16. Rady przydatne, chociaż niektóre wydają się oczywiste. Pytanie tylko jak dotrzeć do samych czytelników spoza grona znajomych?

  OdpowiedzUsuń
 17. Z Twoich propozycji nie wykonuję tylko czynności związanych z pozycjonowaniem - no, oprócz wypisania "kluczowych słów" pod każdym wpisem ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetne rady, każdy kto pisze bloga powinien się do nich stosować.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo istotne informacje, dla ludzi którzy chcą prowadzić bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cenne wskazówki, szczególnie dla początkujących blogerów :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Cenne wskazówki,muszę poczytać o pozycjonowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Najlepiej sprawdza się dorobienie własnego stylu, to doskonale wyróznia nas na tle innych, a przy tym tchnie autentycznością. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Dla mnie blog to hobby i oderwanie się od rzeczywistości. Nawet na nim nie zarabiam. Ale post twój dobry jest :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Dla mnie również blogowanie jest pasją i wszystko staram się robić sama ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Dorzuciłbym jeszcze tylko profile w socialmediach i byłby już chyba komplet ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo serdecznie dziękuję za pozostawione komentarze :)
Odwdzięczam się za każdą obserwacje - tylko daj mi znać :)
Kwadrans dla Ciebie jest miejscem, które tworzymy razem :)