3 października 2023

E-SĄD - ELEKTRONICZNE POSTĘPOWANIE UPOMINAWCZE

Zarówno szybki postęp techniczny jak i rozwój technologii dotyczą każdej dziedziny naszego życia. Myślę, że niezaprzeczalną kwestią jest to, że nie uciekniemy przed tym. Rozwój technologii niesamowicie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, w tym załatwianie spraw elektronicznie. Dziś opowiem wam o elektronicznej usłudze e-sąd.

źródło: https://pixabay.com/pl/E-sąd jest to najprościej mówiąc sąd, który działa całkowicie w sposób elektroniczny. E sąd ma swoją fizyczną siedzibę, jednakże rozpatruje sprawy z całej Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania stron. E-sąd jest to IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie. Sąd ten jest jedynym właściwym do rozpatrywania spraw, jakie toczą się w elektronicznym postępowaniu upominawczym – EPU.

EPU, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze ma na celu uzyskanie nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. Nakaz zapłaty nakłada na dłużnika obowiązek spłaty zadłużenia. Natomiast dłużnik od momentu doręczenia mu nakazu wydanego w EPU ma dwa tygodnie na spłatę długu.

E sąd jest to bardzo wygodna forma dochodzenia własnych praw, gdyż wszelkie czynności podejmowane są w drodze elektronicznej, a także nie wymagają osobistego stawiennictwa na rozprawach. Zazwyczaj są to sprawy dotyczące ściągania długów, które wynikają z zawartych umów, rachunków bądź faktur VAT.  

E- sąd ma wiele zalet, które doceniają w szczególności przedsiębiorcy, którzy pragną odzyskać swoje należności. Do zalet e-sądu należą między innymi:

  • krótszy niż w klasycznym postępowaniu upominawczym czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy
  • niższa opłata sądowa
  • brak obowiązku osobistego stawiennictw stron na rozprawie
  • łatwy dostęp do dokumentacji sprawy
  • brak wymogu dołączenia dowodów do pozwu

źródło: https://pixabay.com/pl/

Oczywiście za pomocą e-sądu nie załatwimy wszystkich spraw. Mianowicie e-sąd zajmuje się wyłącznie sprawami nieskomplikowanymi pod kątem dowodowym, a także takimi, które są stosunkowo proste do rozstrzygnięcia. Jedynie takie sprawy są możliwe do tego, by móc wydać sprawiedliwy wyrok bez osobistego stawiennictwa stron.

E-sąd jest to praktyczne rozwiązanie, które pomoże nam w walce z dłużnikami i w wyegzekwowaniu spłaty zobowiązań. Na rynku znajdziemy wiele portali, które w profesjonalny sposób, na podstawie dokumentów przygotują za nas pozew do e-sądu. Między innymi portal E-SĄD INFO, który prowadzony jest przez AIF KANCELARIA. Zespół kancelarii składa się z fachowców od windykacji: negocjatorów, prawników oraz finansistów. Na każdym etapie możemy liczyć na ich doradztwo i pomoc.

Pozdrawiam - Madzia


0 komentarze

Prześlij komentarz

Bardzo serdecznie dziękuję za pozostawione komentarze :)
Odwdzięczam się za każdą obserwacje - tylko daj mi znać :)
Kwadrans dla Ciebie jest miejscem, które tworzymy razem :)